Poslanci - prví medzi rovnými

Autor: Marcel Gibóda | 29.2.2012 o 8:30 | (upravené 29.2.2012 o 11:53) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  1423x

Toto nebude blog o Gorile, trestnoprávnej imunite alebo o úplatkoch poslancov. Toto vlastne nie je ani blog o poslancoch NR SR. Toto je blog o 23 "obyčajných" poslancoch jednej malej, nemohúcej, dvadsaťtisícovej mestskej časti v Košiciach, na Severe.

Malý príbeh na ilustráciu:
Bolo, nebolo, v jedno ráno na SEVERe sa zobudili Jožko a Pavol. Obaja vystrojili deti do školy, pobozkali svoje manželky na rozlúčku, následne si odpracovali svojich 8 či viac hodín v práci a potom šli domov oddychovať. Obaja, rovnako všedne, deň za dňom, nič zvláštne, nič rozdielne.

Ale iba na oko. Rozdiel tu je. Jožko je totiž poslanec. Nijaký veľký, iba taký miestny, poslanec Mestskej časti Košice - Sever. Ale vďaka sebe a svojim kolegom si tu odhlasoval odmenu za svoju funkciu mesačne cca 164 euro. Čiže ročne dostane cca 1868 euro. Za prácu v komisiách a miestnej rade má ďalšie eurá na viac. No odmena za funkciu, tých 164 euro, mu príde každý mesiac. Bez ohľadu na to, či bolo nejaké rokovanie zastupiteľstva, komisie, či miestnej rady.

Jožko teda na rozdiel od Pavla dostane v bežný mesiac, na svoj účet okrem svojej výplaty aj malú dotáciu. Musí predsa splatiť svoju kampaň na poslanca, intenzívne sa stretáva so svojimi susedmi a pozýva ich na kávu, kde si lámu hlavu nad návrhmi, ako pomôcť svojej mestskej časti.

Bohužiaľ teraz Vás sklamem. Pracujem pre starostu tejto mestskej časti. Komunikujem s poslancami. Vidím ich aktivitu, návrhy a to čo ich trápi. Hlavne vidím ich nápady, riešenia. A vlastne ich nevidím, pretože s reálnymi nápadmi neprichádzajú. Naopak musím skonštatovať, ako obyvateľ SEVERu, že vyhadzujeme peniaze von oknom.

Tento rok by podľa ich návrhu a uznesenia mali dostať na odmenách niečo cez 68 000 euro. Dva milióny slovenských korún. Asi toľko preje naša poslanecká samospráva. Problém však je, že za tie peniaze by sme dokázali postaviť alebo nanovo vybaviť dve detské ihriská ročne. Ale mi to nespravíme. Poslanci sú dôležitejšie ako deti, či napríklad nové parkoviská a podobne.

Naša mestská časť nemá veľa možností ako pomôcť svojim obyvateľom. A nejedná sa len o financie. Preto by sme mali využívať naše zdroje rozumne a hlavne tak aby sme niečo vytvárali. A nie ich iba prejedať.

Úrad Severu sa zoštíhlil, pribudla Kancelária prvého kontaktu, sme otvorení aj v sobotu. Ale to asi nezaujíma mamičku s deťmi na Hroncovej, či Hlinkovej. Ani šoféra čo býva na Němcovej, či Vodárenskej. Dvadsať rokov Sever spal. Už stačilo.

Funkcia miestneho poslanca mestskej časti má byť volená a čestná -  bez nároku na odmenu. A to v celých Košiciach. Začnime na Severe!

Preto výzva pre obyvateľov Severu, ak zdieľate rovnaký názor, zapojte sa do petície Severanov. Bližšie informácie o petícii nájdete TU a petičný hárok si stiahnete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?