Dištancujem sa od Uránu!

Autor: Marcel Gibóda | 4.4.2013 o 13:33 | (upravené 4.4.2013 o 18:02) Karma článku: 10,76 | Prečítané:  516x

Na Severe, ale vlastne v celom meste Košice, rezonuje práve teraz jediná téma - urán. Nie, nemám na mysli tú planétu, ale rudu, ktorá sa zhodou okolností nachádza aj na Jahodnej, v lokalite Kurišková.

Vraj ide o významné ložisko. Aspoň to počúvam od tých, čo sa tomu rozumejú. Ale zároveň je to aj riziko.  To zas počúvame od tých, čo im „význam" tohto ložiska nie je ľahostajný,  berúc na zreteľ v prvom rade naše zdravie. A to už aj teraz, vo chvíli, keď sa jedná iba o geologický prieskum.

Aj keby som nepracoval v samospráve (a to priamo v tej, ktorá má k tejto téme najviac čo povedať, lebo 51% prieskumného územia sa nachádza v katastri Mestskej časti Košice -Sever), musela sa ma táto téma dotknúť. A ako každý mám na ňu svoj názor. Osobný, ľudský.

Nemyslím si, že v súčasnosti je potrebné z akéhokoľvek dôvodu (okrem zisku pre ťažobnú spoločnosť) ťažiť z tohto ložiska. Zároveň som ale bol naklonený názoru, že vedieť, čo v zemi máme, je dobré do budúcnosti, keď to budeme možno vedieť spracovať bez rizika, alebo to bude naozaj, naozaj nevyhnutné, napr. pre našu energetickú sebestačnosť.

Už dnes vieme, že ložisko je veľké, vraj výnimočné čo do obsahu a kompaktnosti. Zároveň ale všetci(okrem ťažobnej spoločnosti) deklarujeme, že ho ťažiť nechceme. Tak načo pokračujeme v prieskume? Načo súkromná spoločnosť míňa peniaze keď vie, že každý od primátora, cez predsedu KSK, ministra životného prostredia až po tých starostov dotknutých obcí a ich obyvateľov ťažbu neodsúhlasí a nechce ju?

Garnitúry sa menia, aj zákony, priority energetickej bezpečnosti a možno o 10 rokov bude zrazu urán na Jahodnej záchrana Slovenska, naše bohatstvo. A potom sa začne ťažiť. A kto bude proti, tak bude vlastizradca! Teraz je iba aktivista... a neskôr? Kto ho vie....

V zmysle vyššie napísaného musím súhlasiť so snahou o zastavenie prieskumu. Ten totiž vytvára priestor na rôzne zákulisné hry okolo ťažby, kompenzácií za jej neuskutočnenie, či ba priam za zastavenie prieskumu.

V právnom štáte však nesieme zodpovednosť za dodržiavanie zákonov. Tak ako občania, tak aj volení predstavitelia a aj úradníci. Ak niekto pochybí, a príde sa na to, je potrebné to napraviť a vyvodiť zodpovednosť. Je to zodpovednosť všetkých zúčastnených a vyššie menovaných. Ak túto svoju možnosť občan premešká, je to jeho škoda a zodpovedný je len sám pred sebou. Ak túto zodpovednosť premešká úradník, je zodpovedný svojmu nadriadenému, ale aj nám občanom, ktorých veci spravuje. A ak premešká svoju možnosť a pochybí volený predstaviteľ, môže buď vyvodiť zodpovednosť sám a odstúpiť alebo si počká na vysvedčenie od voličov.

Verím, že volení predstavitelia Severu tak dlho čakať nebudú a príjmu adekvátne kroky na ochranu záujmu svojich občanov ako aj podniknú kroky na nápravu nezákonného stavu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?